Hornův způsob drátkování

Bez dobrých rámků není medu a bez dobrého drátkování není rámků. Drátky určují a pomáhají ke včelímu dílu, a pokud drátky nebudou „dokonalé“, dílo bude deformované, což znepříjemňuje vlastně veškerou včelařovu práci.

V čem je Hornův způsob jiný

Konvenční způsoby drátkování většinou striktně určují, že se nízké rámky drátkují vodorovně a vysoké svisle. Právě v tom se Hornův způsob drátkování liší. Je sice pravda, že tradice je „tradice“ a že je osvědčená, ovšem to neznamená, že jsou bez chyb. Často se prohýbají ve spodní loučce, což včelaře nutí prohyby dorovnávat mezistěny. Mnoho pokusů o inovaci a vývoj drátkování ztroskotalo. Hornův způsob je, jak se zdá i po několika letech, úspěšný.

Jak drátkovat podle Hrona

Hornův způsob drátkování je vhodný hlavně na vysoké rámky, kde drátkujeme střídavě horizontálně a diagonálně. I u tohoto způsobu se spodní loučka pravděpodobně trošku prohne, ale nijak těžce aby překážela. Rozhodně nebude prohnutí tak velké, aby včelař musel vkládat mezistěny jako u použití konvenčních postupů drátkování. Další výhodou Hornova způsobu je i větší pevnost rámku, který se tak nebortí a lépe drží svůj tvar. Nakonec doporučíme, že je dobré rámek o něco zapřít, jelikož může občas tíhnout ke zkosení. To zapříčiňuje utahování diagonálních poloh drátku.

Nezapomeňte! Při zatavování rámku podložte překřížené drátky papírem.

Kdy drátkovat podle Horna

Hornův způsob drátkování je nejlepší používat, pokud včelař chce svým včelám dovolit volnou stavbu. Hornův způsob je tak řešením, jelikož klasické svislé drátkování způsobuje pravidelné buňky.