Medomety

Medomet se přímo stýká s medem, a proto musí podléhat potravinářským nařízením o kvalitě a druhu materiálu. Medomety by měly být z kvalitní nerezové oceli a dalších materiálů, které nepoškozují med a atestované na potravinářské normy. Při koupi medometů z prostoru EU je zaručena vhodnost podle evropských směrnic, kterým by vlastně měly odpovídat i medomety z nečlenských zemí.

Další důležitou poznámkou je nutnost odvíčkování plástů, bez toho by med sotva z díla vytekl a když, poničil by jej. Při malém objemu rámků stačí mít odvíčkovací vidličku (hygienicky udržovanou!). Pro větší počty rámků se vyplatí pořídit si elektrický odvíčkovač, který práci enormně urychlí.

Důležité je také zkontrolovat si koše medometu, aby byly pěkně nahusto vypletené. Do výpletu se dílo může opřít a nebude se tak ničit.

Jak medomet funguje

Medomet je hlavní pomůckou pro získání medu ze včelích plástů. Princip funkce medometu spočívá na odstředivé síle. Po vložení plástů s medem do koše medometu, který se následně roztočí, bude med odstředivou silou vytlačován z plástů ven. Pak med steče po stěnách medometu na dno, kde pomocí ventilu včelař rozlévá med do připravených nádob.

Jaký vybírat medomet

Každý včelař jednou zatouží po medometu, ať již výkonnějším, novějším, nebo zkrátka modernějším. Pořízení nového medometu se ostatně doporučuje i začínajícím včelařům, kteří med vytáčejí například u spřátelených kolegů.  Na výběr má včelař opravdu širokou paletu: může se rozhodnout pro tuzemské i zahraniční výrobce.

Nejdůležitějším parametrem je ovšem počet rámků, které můžete do medometu najednou umístit. Přitom nezapomeňte, že pokud používáte nízké nástavky, do jedné přihrádky medometu můžete vložit dva rámky.

Rozhodujte se i podle počtu včelstev, které máte. Jestliže do pěti kusů, určitě si vystačíte s ručním medometem. Jestli máte víc včelstev, nebo si chcete ulehčit fyzicky náročnější práci, hledejte mezi elektrickými medomety. Moderní medomety mají dokonce automatické programy s regulací. Ruční medomety se mimo jiné doporučují i pro kočovné včelaře do vozů, kde je omezený prostor.

Kromě pohonu dělíme medomety podle způsobu uložení rámků. Prvním druhem jsou tangenciální medomety, které jsou oblíbeny pro schopnost vypořádat se i s medovicovými medy. Pracují ve vyšších otáčkách po kratší dobu, díky čemuž je účinnost vytáčení vyšší. Ovšem procedura se opakuje, jelikož se nejdříve vytočí jedna strana díla, rámek se následně otočí a vytáčí se druhá strana. Druhou skupiny medometů nazýváme radiální. Ty se hodí pro vytáčení květového medu. Procedura vytáčení trvá déle a medomet je více znečištěný. Snad i proto se dnes používají hlavně s prvně zmiňovaným druhem.

Asi nejvhodnějším modelem pro českého včelaře jsou zvratné medomety, jenž mají kazety, které se díky důmyslnému mechanizmu otáčí dle směru otáček medometu. Plástev, kterou tak dáte do medometu vytočíte najednou, aniž by jste ji museli vyndávat a otáčet. Zvratný medomet se určitě vyplatí každému včelaři, který chová více včelstev a vytáčení medu potřebuje urychlit. Na českém trhu je celá řada zvratných medometů, v různých cenových hladinách. Určitě bychom doporučovali medomet s automatickým nastavením, kde se celý proces vytáčení obejde bez naší obsluhy, a medomet sám mění strany otáčení.